Nelson Pediatria

Dwutomowa publikacja, którą oddajemy do rąk czytelnika, jest tłumaczeniem amerykańskiego podręcznika Nelson Essentials of Pediatrics, zwanego popularnie "małym Nelsonem".

Nelson  Pediatria

Dwutomowa publikacja, którą oddajemy do rąk czytelnika, jest tłumaczeniem amerykańskiego podręcznika Nelson Essentials of Pediatrics, zwanego popularnie "małym Nelsonem". Od roku 1990, regularnie co 4 lata, w Stanach Zjednoczonych ukazuje się jego nowe wydanie. Obecnie, 6 już z kolei, pojawiło się w 2010r., zawiera więc najbardziej aktualną wiedzę z dziedziny pediatrii. Podręcznik przeznaczony jest dla lekarzy specjalizujących się w pediatrii i rezydentów pediatrycznych, ale również dla nauczycieli akademickich i lekarzy rodzinnych. Omówiono w nim najczęstsze problemy i choroby dzieci i młodzieży, z jakimi może się zetknąć lekarz pierwszego kontaktu w swojej pracy z pacjentem w wieku rozwojowym. W każdym rozdziale, oprócz omówienia etiologii i patogenezy chorób, podano algorytmy postępowania diagnostycznego oraz praktyczne wskazówki terapeutyczne.

More Books:

Nelson. Pediatria
Language: pl
Pages: 446
Authors: Karen Marcdante, Robert M. Kliegman, Hal B. Jenson, Richard E. Behrman
Categories: Medical
Type: BOOK - Published: 2013-03-05 - Publisher: Elsevier Health Sciences

Dwutomowa publikacja, którą oddajemy do rąk czytelnika, jest tłumaczeniem amerykańskiego podręcznika Nelson Essentials of Pediatrics, zwanego popularnie "małym Nelsonem". Od roku 1990, regularnie co 4 lata, w Stanach Zjednoczonych ukazuje się jego nowe wydanie. Obecnie, 6 już z kolei, pojawiło się w 2010r., zawiera więc najbardziej aktualną wiedzę z dziedziny
Advances in Pediatrics
Language: en
Pages: 1894
Authors: Anupam Sachdeva, AK Dutta
Categories: Medical
Type: BOOK - Published: 2012-08-31 - Publisher: JP Medical Ltd

Books about Advances in Pediatrics
The Stress Cure
Language: en
Pages: 206
Authors: Linda Evans Shepherd
Categories: Religion
Type: BOOK - Published: 2014-09-09 - Publisher: Revell

We live in a world filled to the brim with advice, and when it comes to dealing with stress, there's plenty of advice to go around. Sleep more, eat better, avoid this, seek out that. But more advice on coping is not necessarily what the stressed and anxious person needs.
National Library of Medicine Current Catalog
Language: en
Pages:
Authors: National Library of Medicine (U.S.)
Categories: Medicine
Type: BOOK - Published: - Publisher:

Books about National Library of Medicine Current Catalog
Handbook of Neurodevelopmental and Genetic Disorders in Children, 2/e
Language: en
Pages: 588
Authors: Sam Goldstein, Cecil R. Reynolds
Categories: Psychology
Type: BOOK - Published: 2010-10-19 - Publisher: Guilford Press

Recognized as the definitive reference in the field, this book addresses a broad range of biologically based disorders that affect children's learning and development. Leading authorities review the genetics of each disorder; its course and outcome; associated developmental, cognitive, and psychosocial challenges; and what clinicians and educators need to know